Viimsi Artium esitleb:

Markku Hakuri näitus "Hetkede koda" (Soome)

15.05 - 15.07.2024
 (Randvere tee 20, Lubja)

15. maist 15. juulini on Viimsi Artiumi kaasaegse kunsti galeriis avatud tunnustatud soome visuaal- ja keskkonnakunstniku Markku Hakuri näitus "Hetkede koda". Žanripiire ületava kunstniku värske näituse inspiratsiooniks on olnud ajalehe Helsinkin Sanomat pressifotodel põhinev pildiarhiiv. 


Näitus “Hetkede koda” täidab omanäolise arhitektuuriga galerii suuremõõtmeliste segatehnikas töödega vineeril, akrüülmaalidega paberil ning igapäevastest materjalidest kokku pandud installatsioonidega, mis kõik põhinevad arhiveeritud visanditel.  


"Ma olen looja, kelle töö ei kulge algusest lõpuni loogilisi ja etteaimatavaid teid pidi. Kunsti tegemine on minu jaoks heitlik rännak, määramatus ning teadlik riskide võtmine, eelkõige aga vabadus."


Näitus on seotud Hakuri 2016-2019 aastal loodud projektiga "1095 päeva – Märkmed joonistaja päevikust", mis põhines ajalehes Helsinkin Sanomat igapäevaselt avaldatud informatsiooruumil. Iga päev, kolme aasta jooksul, valis kunstnik juhusliku pressifoto ja muutis selle uueks joonistuseks. See joonistuste kogum moodustab pildiarhiivi, mis pakub jätkuvat inspiratsiooni ja ainest uuteks töödeks. 


"Markku Hakuri kunsti iseloomustab mitmekihilisus, žanripiiride ületamine ning maailma avastamine joone ja värvi kaudu. Tema looming väljendab mitmeid tasandeid, mis võivad sisaldada nii füüsilis-figuraalset kui ka emotsionaalset sügavust. Lisaks monumentaalsetele töödele püüab ta alati mõelda kastist välja, eksperimenteerides uute ideede, materjalide ja tehnikatega," kirjeldab kuraator Matti Vainio Hakuri loomingut.


Galerii teisel korrusel on avatud Antti Hakuri loodud video- ja helimaailm.  


12. juunil kell 18:30 toimub kunstnikuvestlus Markku Hakuriga. 


Kuraator: Matti Vainio 


Näitust toetab Espoo linn. 


Markku Hakuri bio


“Ma olen looja, kelle töö ei kulge algusest lõpuni loogilisi ja etteaimatavaid teid pidi. Kunsti tegemine on minu jaoks heitlik rännak, määramatus ning teadlik riskide võtmine, eelkõige aga vabadus.” 


Markku Hakuri on töötanud kujutava kunstnikuna alates 1976. aastast ning osalenud arvukatel grupi- ja ühisnäitustel nii kodu- kui ka välismaal. Aastatel 1977–2024 on tal olnud ligi 40 isikunäitust. 


Hakuri on töötanud õppejõuna nt. järgmistes õppeasutustes: Middlebury College (USA), E.S.A.G. (Pariis, Prantsusmaa), Porto ülikool (Portugal), Ringlingi kolledž (Sarasota, USA), St Lucase kunstiülikool (Antwerpen, Belgia), teatriakadeemia, Soome kaunite kunstide akadeemia. Aastatel 2000–2012 töötas ta Aalto ülikoolis keskkonnakunsti professorina. 


Lisaks aktiivsele kunstniku- ja õpetajakarjäärile on Hakuri kujundanud keskkonnakunstiteoseid ning töötanud kunstnikuna nt. Savonlinna ooperifestivalil Soome Rahvusooperis, Helsingi Linnateatris, Rahvusteatris, Rühmateatris, Finlandia-hallis, Tampere Tööteatris ja Eesti Draamateatris.

  

Kunsti kõige olulisem tähendus on Hakuri arvates seotud selle võimalusega toimida tundmatu, "alateadvuse" ja reaalsuse - kogemuse keele - vahendajana. Kunst on selle looja narratiiv enda maailmast ja suhtest ümbritseva reaalsusega. Kunst tähendab Hakuri jaoks maailmas olemise sõnastikku, mille sisu määrab kujutlusvõime ja teadmiste saatuslik seos. 


http://www.markkuhakuri.com

Read more

Follow us


Sale has ended