Loovüksus ja Kadrioru kunstimuuseum esitlevad:

Massimo Mercelli - flööt • Lossimuusika

P 30.03.2025 kell 06:00 PM-19:15
 (A. Weizenbergi tänav 37, Tallinn)

Pühapäev, 30. märts 2025 kell 18 Kadrioru loss / Kadrioru kunstimuuseum

LOSSIMUUSIKA

Massimo Mercelli -. flööt (Itaalia)


Kavas Itaalia heliloojate teosed


Koostöös Itaalia Suursaatkonnaga Tallinnas

2025. aastal täitub 25 aastat Kadrioru kunstimuuseumi tegevusest Eesti Kunstimuuseumi väliskunsti filiaalina. Juubeliaasta tähtsündmusena korraldab muuseum rahvusvahelise näituse itaalia varabaroki suurmeistri Bernardo Strozzi (1582–1644) loomingust.

Näitus „Bernardo Strozzi. Meister Caravaggio varjus“ annab põhjaliku ülevaate selle andeka ja mitmekülgse Itaalia kunstniku loomingust, tuues vaatajani ligi 50 kunstiteost Euroopa muuseumidest ja erakogudest, sealhulgas meistriteoseid, mida pole varem avalikult eksponeeritud. Kontsert on osa näituse publikuprogrammist.


Bernardo Strozzi (u 1581–1644) oli üks Itaalia 17. sajandi esimese poole silmapaistvamaid ja viljakamaid ajaloo- ning žanrimaalijaid, kelle looming on alles hiljuti laiemat tunnustamist leidnud. Strozzi karavadžistlikku stiili iseloomustab maalilisus, selles võib lisaks Caravaggio eeskujule tunda flaami ja Veneetsia kunsti mõjutusi. Strozzi rahvatüüpidega usu- ja olustikuainelised stseenid võitsid laia populaarsuse ning neid maaliti Strozzi arvukate abilistega ateljees rohkelt nii kodulinnas Genovas kui ka Veneetsias, kuhu kunstnik 1630. aastate alguses elama asus. Üks menukamaid teemasid Strozzi ateljees oli tänavamuusikute kontsert meeleolukate lihtrahvalike karakteritega. Seda motiivi on kujutatud ka Kadrioru kunstimuuseumi Bernardo Strozzi maalil („Kontsert“, u 1631–1632), mis on muuseumi Itaalia kogu üks tuntumaid teoseid.

Massimo Mercelli on oma karjääri jooksul teinud koostööd meie aja staarheliloojate Penderecki, Gubaidulina, Glassi, Nymani, Bacalovi, Morricone, Galliano ja Sollimaga, kes on kirjutanud uusi flööditeoseid tema kontsertideks. Pendereckiga on Massimo jaganud ühist kunstiteed rohkem kui 20 aastat. Ta on väheseid Itaalia instrumentaliste, kellel on õnnestunud luua hea kontakt paljude rahvusvahelisel areenil tegutsevate tippmuusikute ja institutsioonidega. Lisaks arendab ta muusikalist koostööd riiklikul tasandil, arendades võrgustikku Itaalia ja Hiina vahel. Mercelli tegevust iseloomustab originaalne ja julge nägemus sellest, mida muusika peaks esindama täna meie ühiskonnas. Massimo on Emilia Romagna festivali asutaja ja kunstiline juht. Alates 2001. aastast on ta Euroopa Festivalide Assotsiatsiooni (EFA) nõustamisnõukogu liige. Aastatel 2011-2017 tegutses ta selle organisatsiooni asepresidendina.

Mercelli õppis flöödimängu André Jaunet`i ja Maxence Larrieu juures. Vaid üheksateistkümne aastaselt sai temast Veneetsia Teatro La Fenice peadirektor.
Ta on Francesco Cilea, Giornate Musicali ja Stresa rahvusvaheliste konkursside laureaat.

 

Massimo Mercelli on esinenud solistina maailma kõige mainekamatel kontserdilavadel: Carnegie Hall, Herkulessaal, Gasteig, Berliini Filharmoonia, NCPA Peking, Teatro Colon, Amsterdam Concertgebouw, Torino auditoorium RAI, Musikverein Wien, Auditorio Nacional de Madrid, Victoria Hall, St. Martin in the Fields, Wigmore Hall, Rooma Parco della Musica, Peterburi Filharmoonia Saal, Moskva Tšaikovski kontserdisaal, samuti festivalidel Ljubljanas, Berliins, Vilniuses, Peterburis, Bonnis, Rheingaus, Jeruusalemmas, Varssavis jne. Ta on musitseerinud koos Juri Bašmeti, Valeri Gergijevi, Krzysztof Penderecki, Philip Glassi, Michael Nymani, Massimo Uarta, Ennio Morricone, Luis Bacalovi, Peter-Lukas Grafi, Maxence Larrieu`, Aurèle Nicolet, Anna Caterina Antonacci, Ramin Bahrami, Albrecht Mayeri, Gabor Boldowsky, Jiri Belohlaveki, Federico Mondelci, Jan Latham-Koenigi, Catherine Spaaki, John Malkovichi, Susanna Mildonianiga. Mercelli on soleerinud Berliini Filharmoonikute, Sinfonia Varsovia, Moskva Suure Teatri Orkestri, Torino Filharmoonia Solistide, Toscanini Filharmoonikute, Rooma Ooperi, Viini Sümfoonikute, Peterburi Filharmoonikute, Virtuosi Italiani, Salzburgi solistide, Moskva Kammerorkestri, I Solisti Aquilani, Franz Liszti kammerorkestri, I Musici ja Veneetsia solistide ees.



Lossimuusika on pühapäevaste kontsertide sari, mille eesmärk on pakkuda kõrgetasemelist klassikalist muusikat ainulaadse akustikaga Kadrioru lossi barokses peasaalis. 

Kadrioru loss on kaunimaid ja tuntumaid ajaloolisi kontserdisaale Eestis. Viimaste aastakümnete jooksul on lossi peasaal pakkunud meeldejäävaid muusikaelamusi nii Tallinna elanikele kui arvukatele külalistele. Siinne muusika esitamise traditsioon on väga pikk, ulatudes 18. sajandisse, kui musitseerimine oli igapäevase õukonnaelu lahutamatu osa. Lossis on üles astunud nii säravaimad eesti interpreedid kui ka rahvusvaheliselt tunnustatud solistid ja ansamblid.

Lossimuusika kontserdisarja kunstiline juht on Aare Tammesalu
Korraldajad: Loovüksus MTÜ koostöös Eesti Kunstimuuseumiga


Toetajad:
Eesti Vabariigi Kultuuriministeerium
Eesti Kultuurkapital
Eesti Rahvusringhääling
Tallinna Kultuuri- ja Spordiamet
UNESCO Muusikalinn Tallinn


Koostööpartnerid:
Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia
Eesti Riiklik Sümfooniaorkester
Agentuur Uus Kontsert


Täname:
Tallinna turismiinfokeskus


Korraldaja jätab endale õiguse teha kontserdi kavas ja esinejate valikul muudatusi

Pilet kehtib kontserdipäeval kl 10-18 ka Kadrioru kunstimuuseumi näitusepääsmena

Palume kontserdi ajal mitte pildistada ja filmida ning lülitada välja mobiiltelefonid

Ikäraja: Soovitav alates 7. eluaastast
Pääsy pyörätuolilla: Olemas
Lue lisää

Tapahtuman aikataulu/kokoonpano

Ovet aukeavat klo 10:00



Hinta:
10.00 € - 36.00 €