Loovüksus ja Kadrioru kunstimuuseum esitlevad:

Paweł Zalejski & Bartłomiej Wezner • Lossimuusika

P, Mar 23, 2025 kell 06:00 PM
 (A. Weizenbergi tänav 37, Tallinn)

Pühapäev, 23.03.2025 kell 18 Kadrioru loss / Kadrioru kunstimuuseum

LOSSIMUUSIKA

Paweł Zalejski – viiul (Poola)
Bartłomiej Wezner – klaver (Poola)

Kava:

Szymon Laks  
“Poola süit”
   Molto moderato
   Andante
   Allegro molto 


Grażyna Bacewicz
“Poola capriccio” sooloviiulile

Krzysztof Penderecki
“Tants” sooloviiulile

Henryk Wieniawski
„Dudziarz” / „Torupillimängija” 
„Legend” 

Karol Szymanowski
„Romance” 

Mieczysław Weinberg 
„Moldaavia rapsoodia”

Rahastatud Poola Vabariigi Kultuuri-ja Rahvuspärandi Ministeeriumi vahenditest Poola kultuur välismaal programmi raames
Koostöös Poola Vabariigi Kultuuriminsteeriumi, Poola Suursaatkonna ja Poola Kammermuusika Ühinguga

Viiuldaja, dirigent ja helilooja Szymon Laks sai muusikalise hariduse Vilniuses ja Varssavis ning täiendas end Pariisi konservatooriumis kompositsiooni alal Pierre Vidali ja Henry Rabaud’ juures. Sakslaste poolt 1941. aastal arreteeritud Laks veetis kolm aastat Auschwitzi ja Dachau koonduslaagrites, olles – nii uskumatult, kui see ka ei kõla - Birkenau-Auschwitzi orkestri kunstiline juht ja eestvedaja. Imekombel natside  koonduslaagrid üle elanuna jutustas ta oma loo teravates ja vaimukates memuaarides „Musiques d’un autre monde“ („Muusika teisest maailmast“).
Szymon Laksi muusikalist käekirja võib nimetada neoklassitsistlikuks. Ta komponeeris keelpillikvartette, sümfoonilisi süite, palju kammer- ja vokaalteoseid. Sügavalt liigutavad  lüürilised laulud moodustavad eriti huvitava osa Laksi loomingust. Hilisematel aastatel pühendus Laks lisaks komponeerimisele ka kirjutamisele ja tõlkimisele. Teda huvitasid lingvistilised ja sotsiaalsed porbleemid ning poliitika.  

Poola helilooja ja viiuldaja Grażyna Bacewicz õppis Varssavi konservatooriu-mis Kazimierz Sikorski kompositsiooni-, Józef Jarzębski viiuli- ja Józef Turczyński klaverklassis. Ühtlasi kuulas ta filosoofialoenguid Varssavi ülikoo-lis. Hiljem täiendas ta end Pariisis Nadia Boulangeri juures kompositsiooni alal ja lihvis oma  viiulimänguoskusi Andre Tourret`ning Karl Fleschi juures.
Kuni 1952. aastani esines ta viiulisolistina edukalt paljdel Euroopa lavadel koos väljapaistvate dirigentide Paweł Kletzki, George Georgescu, Hermann Abendrothi ja Constantin Silvestriga. Samal ajal pälvis auhindu ja tunnustust ka tema muusikat, mida dirigendid ja interpreedid kõrgelt hindasid ja mis kõlas üha enam kontsertidel ja festivalidel Poolas ning välismaal.
Alates 1966. aastast kuni oma surmani oli ta Varssavi Riikliku Kõrgema Muusikakooli kompositsiooniprofessor. Autoriteedina nii kompositsiooni kui ka viiulimängu vallas kutsuti teda rahvusvaheliste viiuli-, kammermuusika- ja kompositsioonikonkursside žüriidesse Varssavis, Pariisis, Liege`s, Moskvas, Napolis ja Budapestis. Aastatel 1955-57 ja uuesti 1960. aastast kuni surmani oli ta Poola Heliloojate Liidu asepresident.
Grażyna Bacewiczi helilooming on uskumatult rikkalik ja mitmekesine, ulatused soolominiatuuridest ja kammermuusikast kuni sümfooniate ja soolokontsertide, laulude, kantaatide, ballettide ja raadio-ooperiteni. Ta on ka filmide ja teatrietenduste muusika autor. Edukad kirjanduslikud katsed täiendavad selle mitmekülgse loomingulise isiksuse kuvandit, kes oli avatud ja tundlik teda ümbritseva maailma kõikide ilmingute suhtes.

Krzysztof Penderecki õppis kompositsiooni eraviisiliselt Franciszek Skołyszewski juures ning seejärel Artur Malawski ja Stanisław Wiechowiczi juures Krakówi Riiklikus Muusikakõrgkoolis. 1972. aastal määrati ta sama õppeasutuse rektoriks. Penderecki tähelend heliloojana algas 1959. aastal, kui kolm tema erinevate pseudonüümide all esitatud teost võitsid Poola Heliloojate Liidu korraldatud riiklikul konkursil esikoha. 1961 sai ta UNESCO preemia oma «Trenoodia Hiroshima ohvrite mälestuseks» eest. Penderecki on osavalt tunnetanud aja vaimu ja tukset ning lisanud sellele oma andekuse, algul pikka aega avangardistina, täpsemalt sonoorsete väljendusvahendite radikaalse kasutajana. Autori seesmisest vajadusest tingituna lisandus tema muusikasse katoliku kiriku mõjul religioosne tematism. «Luukase passioon» pälvis kohe rea rahvusvahelisi preemiaid. 
Liturgilised suurvormid on toestanud Penderecki kõiki loomingukümnen-deid, ent 70ndate lõpul hakkas tema helikeel selginema uusromantismi suunas. Siis alustas ta ka oma dirigenditegevust. Suured preemiad saatsid tema loomingut ka 80ndail: Sibeliuse preemia Wihuri fondilt 1983, Premio Lorenzo Magnifico Itaaliast 1985 jne. Preemiatest kaalukaimaks võib pidada rahaliselt väga kõrgelt doteeritud Grawemeyer Award`i Louisville`i Ülikoolilt USAs.

1973-1978 sai Penderecki Poola võimudelt loa töötada professorina Yale`i Ülikoolis USA-s. 1988 sai temast Põhja-Saksa Ringhäälingu Sümfooniaorkestri peakülalisdirigent Hamburgis. 1993 lisandusid Rahvusvahelise Muusikanõukogu preemia kõrvuti Monaco printsi kultuuriteenete ordeniga. 1997 sai Pendereckist Moskva Tšaikovski nim. Konservatooriumi au-professor. Koostööd-pühendused sidusid Pendereckit säravaimate interpreetidega alates Isaac Sternist ja Mstislav Rostropovitšist Anne-Sophie Mutterini.

Henryk Wieniawski sündis 1835 Lublinis. Viiuliõpinguid alustas ta 5-aastaselt, kolm aastat hiljem võeti ta vastu Pariisi konservatooriumi, ületades alaealisusest ja välisriigi kodakondsusest põhjustatud takistused. Kiirendatud korras õppeprogrammi läbinud noor virtuoos lõpetas kontservatooriumi kuldmedaliga. Seejärel täiendas ta oma viiulimänguoskusi prof Joseph L. Massarti käe all ja õppis koos vend Josefiga Pariisi konservatooriumis kompositsiooni kuni 1850. aastani. Wieniawski edasine elu koosnes lakkamatutest kontsertreisidest nii kodu- kui välismaal. 
Tema heliteoste hulk on suhteliselt tagasihoidlik, mis annab tunnistust rändvirtuoosi elu nõudlikkusest. Wieniawski poolt eelistatud kompositsioonivormid olid kooskõlas tema aja suundumuste ja publiku muusikalise maitsega. Ta komponeeris variatsioone, fantaasiaid, capricciosid, suurvorme ja salongipalu. Varastes teostes, sealhulgas viiulikontserdis f-moll (1853), pani ta rõhku virtuoossusele ja mänguefektidele. Hiljem iseloomustab tema kompositsioone romantiline lüürika ja kirglik meloodiaväljendus, milles Poola rahvuslike intonatsioonide toel tekib ainulaadne kombinatsioon meloodialiini üllast lihtsusest ja küpsest kunstilisest rafineeritusest.

Pianist ja helilooja Karol Szymanowski õppis Gustaw Neuhausi käe all Elizawetgradi muusikakoolis ja 1901–1905 Varssavis heliloomingut Marek Zawirski ning Zygmunt Noskowski juures. 1905. aastal asutas ta rühmituse "Noor Poola", mille ülesandeks oli propageerida Poola kaasaegsete heliloojate teoseid. Pärast mitmeid reise Saksamaale, Prantsusmaale ja Itaaliasse hakkas ta regulaarselt külastama Zakopanet. Ta komponeeris sümfooniaid, oopereid, ballette, klaveriteoseid ja kammermuusikat. Szymanowski looming on põnev teekond Straussi ja Wagneri ajastust Poola rahvaviisidel põhineva isikupärase ja lummava helikeeleni.

Mieczysław Weinberg sündis 1919 Varssavis ja suri 1996 Moskvas. Imelaps andis oma esimese kontserdi kümneaastaselt. Kaks aastat hiljem alustas ta klaveriõpinguid Józef Turczyński juhendamisel Varssavi konservatooriumis, 16-aastaselt kirjutas oma esimese filmimuusika. Pärast Hitleri sissetungi Poolasse õnnestus tal põgeneda Minskisse, kus õppis heliloomingut Vasyl Zolotarijevi käe all. Pärast sõja puhkemist Venemaa ja Saksamaa vahel põgenes Weinberg Taškenti. Tal jätkus julgust saata oma 1. sümfoonia käsikiri Dimitri Šostakovitšile, kes kutsus ta peagi Moskvasse. Weinberg suundus Venemaa pealinna ja veetis seal kogu oma edasise elu.  
Oma kompositsioonides kasutas ta sageli poola poeetide, eriti Julian Tuwimi tekste. Tema helitööde nimekiri on muljetavaldav, kuid enamik neist on laiemale avalikkusele tundmatu. Weinbergist jäi maha 26 sümfooniat, 7 kontserti, 17 keelpillikvartetti, 19 sonaati, vähemalt 150 laulu, 7 ooperit ja 2 balletti. Samuti lõi ta 65 filmi- ja animapartituuri, samuti muusikat teatri- ja raadiosaadetele. 


Pawel Zalejski õppis F. Chopini Varssavi Muusikaakadeemias, Universität für Musik und darstellende Kunst Wien`is, Detmoldi muusikakõrgkoolis ja Indiana ülikooli Bloomingtoni muusikakoolis.

Ta on pälvinud mitmeid auhindu: eriauhind J. Brahmsi rahvusvahelisel konkursil Pörtschachis, B. Hubermanni kontserdisarjas Austria Instituudis Varssavis, rahvusvahelisel “Tadeusz Wronski” viiuldajate konkursil Varssavis, rahvusvahelise moodsa muusika interpretatsioonikonkursi Grand Prix “Accademia dei Concordi Roma” Gioia dell Colle’is 2004. 2006. aastal võitis tema viiuliduo “Duo Viennese” I preemia ja Mozarti preemia rahvusvahelisel kammermuusika konkursil Concorso Argento, I preemia ja peapreemia rahvusvahelisel kammermuusika konkursil Premio Rovere d`Oro.

Pawel Zalejski on aktiivne solist ja orkestrite kontsertmeister ning innukas kammermuusik. Ta on Apollon Musagete Quartetti asutaja ja esimene viiul. 2008 Müncheni ARD rahvusvahelisel muusikakonkursil peaauhinna ja mitmete teiste auhindade võitja Apollon Musagète Quartet on saavutanu suurt edu Euroopa muusikamaastikul. Kvartett õppis Johannes Meissli juures Euroopa Kammermuusikaakadeemias ning sai inspiratsiooni Viini Muusika- ja Esituskunstide Ülikooli Alban Bergi kvarteti muusikutest. Kvartett nimetati ECHO Rising Stars 2010 kandidaadiks, millele järgnesid väga edukad esinemised mainekates Euroopa saalides. 2012. aastal nimetati kvartett BBC New Generation Artistiks, mis tõi kaasa ulatusliku ringreisi Ühendkuningriigis ja mitmeid salvestusi BBC jaoks. 2014. aastal said muusikud Borletti-Buitoni Trusti auhinna. Kvarteti esinemisgeograafia: Amsterdami Concertgebouw, De Singel Antwerpen, Festspielhaus Baden-Badeni, Auditori Barcelona, ​​Konzerthaus ja Philharmonie Berlini, Bozar Brussels, Elbphilharmonie Hamburgi, Philharmonie Köln, Gewandhaus Leipzig, Wigbo Milano saali, Londoni Luuxi , Carnegie Hall New York, Louvre Paris, Shanghai, Konserthuset Stockholm, Tokyo, Toronto, Vancouver, Varssavi, Washington, Viini Konzerthaus ja Musikverein, samuti Tonhalle Zürich.

Pawel Zalejski on külaliskontsertmeister Südwestdeutsche Kammerorchester Pforzheimis, Kurpfälzische Kammerorchester Mannheimis ja “Sinfonia Varsovia” – Poola Kammerorkestris. Eesti kontserdipublik tunneb teda Põhjamaade Sümfooniaorkestri pikaajalise kontsertmeistri ja solistina. 2023 esines Pawel Zalejski sooloõhtuga Kuressaare kultuurikeskuses Saaremaal Mustjala festivali raames.


Bartłomiej Wezner on oma põlvkonna üks mitmekülgsemaid pianiste: solist, kammermuusik, instrumentalist, pedagoog ja kultuuriedendaja.

Wezner on mitmete rahvusvaheliste kammermuusikakonkursside võitja: St Martin’s Chamber Music Competition (2011, London – 1. preemia), 16 Premio Trio di Trieste (2015, Triest – 3. auhind), Academie de Musique de Lausanne (2015, Lausanne – International Vocaler500sch ’-Hoppegeni laureaat), (2014, Holland – Lied Duo kategooria laureaat), 17. rahvusvaheline Kiejstut Bacewiczi kammermuusika konkurss Łódźis (2010 – 3. koht). Ta võitis parima pianisti auhinnad vokaalikonkurssidel Varssavis (2007), Katowices (2008), Łódźis (2009), Sopotis (2010) ja Częstochowas (2013). Solistina pälvis ta eriauhinna 6. rahvusvahelisel I. J. Paderewski pianistide konkurss Bydgoszczis (2004) ja audiplomi 15. rahvusvahelisel
L. Janáčeki pianistide konkursil Brnos (2008).

Bartłomiej Wezner sündis 1981 Nysas ja lõpetas Bydgoszczi Feliks Nowowiejski Muusikaakadeemia klaveriklassi prof Ewa Pobłocka (2006) juures. Aastatel 2002–2004 õppis ta prof Jerzy Sulikowski käe all. Samal ajal õppis ta prof Urszula Bartkiewiczi juures klavessiini. 2013. aastal lõpetas ta doktoriõpingud, 2020 asus tööle Bydgoszczi Feliks Nowowiejski Muusikaakadeemias professori ja kammermuusika klaveriteaduskonna dekaanina.

Bartłomiej Wezneri esitusesteetikat on mõjutanud meistriklassid, mida on õpetanud maailmakuulsad artistid Janoš Starker, Stephen Kovacevich, Raphaël Pidoux (Wanderer Trio), Gregor Sigl (Artemise kvartett), Jean Paul Trio, Niklas Schmidt (Trio Po Fontenay, E, Krszli Brown, Urwa), Maja Nosowska, Marcin Sikorski. Ta on esinenud koos väljapaistvate muusikutega: Vadim Brodski, Paweł Zalejski, Maria Machowska, Joanna Kreft, Jakub Jakowicz, Artur Rozmysłowicz, Magdalen Bojanowicz, Agata Schmidt, Ingrida Gápova, Anna Wilk, Ewa Leszczyńska.

Wezner on sautanud BMF Piano Trio, Herbert Piano Trio an ansambli Surrealistic Five. Koos isa ja õdede-vendadega moodustavad nad ainulaadse perekondliku kvarteti Wezner Ensemble. Ta on mänginud Poolas, Belgias, Tšehhis, Rootsis, Kreekas, Saksamaal, Serbias, Montenegros, Šveitsis, Suurbritannias, Itaalias ja Ameerika Ühendriikides. Solistina on ta esinenud teiste hulgas Capella Bydgostiensise, Toruńi sümfooniaorkestri, Opole filharmoonia, Lvivi riikliku kammerorkestri Akademia ja Bydgoszczi filharmoonikutega. Ta on ka Kuyavyan-Pommeri piirkonna marssali kultuuriauhinna (2022) ja Bydgoszczi presidendi linna kunstiauhinna (2023) laureaat.


Pianist valdab nii klassikalist repertuaarit kui ka 20. ja 21. sajandi muusikas. Ta on esmaesitanud Hanna Kulenty, Zbigniew Bargielski, Roxanna Panufniku, Marcin Masecki ja Michał Dobrzyński, Zygmunt Mycielski teoseid ja neid ka salvestanud. Wezneri kontsertidest on teinud ülekandeid Poola Raadio „Dwójka” ja RTS Suiss. Ta on salvestanud plaadifirmadele CdAccord, Dux, Sagittaria ja Acte Préalable.


„Bartłomiej Wezner on üks lootustandvamaid noori pianiste ja kammermuusikuid Poolas. Ta ilmutab erakordset tundlikkust ja muusikalist kujutlusvõimet. Tal on ka võime esitada esitusi, mis jäävad kuulajate mällu.
Professor Katarzyna Popova-Zydroń


"Bartłomiej Wezneri erakordne tehnika koos suurepärase muusikalise oskusega võimaldavad tal avastada rikkalikke klaverivärvide tinktuure – sageli koos suure intuitsiooniga, mis kohandub üksikute lauljate vokaalkunstiga – kõik see asetab ta Poola silmapaistvamate kammermuusikale orienteeritud klaverimängijate hulka."
Professor Helena Łazarska


Lossimuusika
 on pühapäevaste kontsertide sari, mille eesmärk on pakkuda kõrgetasemelist klassikalist muusikat ainulaadse akustikaga Kadrioru lossi barokses peasaalis. 

Kadrioru loss on kaunimaid ja tuntumaid ajaloolisi kontserdisaale Eestis. Viimaste aastakümnete jooksul on lossi peasaal pakkunud meeldejäävaid muusikaelamusi nii Tallinna elanikele kui arvukatele külalistele. Siinne muusika esitamise traditsioon on väga pikk, ulatudes 18. sajandisse, kui musitseerimine oli igapäevase õukonnaelu lahutamatu osa. Lossis on üles astunud nii säravaimad eesti interpreedid kui ka rahvusvaheliselt tunnustatud solistid ja ansamblid.

Lossimuusika kontserdisarja kunstiline juht on Aare Tammesalu
Korraldajad: Loovüksus MTÜ koostöös Eesti Kunstimuuseumiga


Toetajad:
Eesti Vabariigi Kultuuriministeerium
Eesti Kultuurkapital
Eesti Rahvusringhääling
Tallinna Kultuuri- ja Spordiamet
UNESCO Muusikalinn Tallinn


Koostööpartnerid:
Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia
Eesti Riiklik Sümfooniaorkester
Agentuur Uus Kontsert


Täname:
Tallinna turismiinfokeskus


Korraldaja jätab endale õiguse teha kontserdi kavas ja esinejate valikul muudatusi

Palume kontserdi ajal mitte pildistada ja filmida ning lülitada välja mobiiltelefonid

Ikäraja: Soovitav alates 7. eluaastast
Pääsy pyörätuolilla: Olemas
Lue lisää

Pilet kehtib kontserdipäeval kl 10-18 ka Kadrioru kunstimuuseumi näitusepääsmena


Tapahtuman aikataulu/kokoonpano

Ovet aukeavat klo 10:00



Eelmüük lõppenud

Pilet kehtib kontserdipäeval kl 10-18 ka Kadrioru kunstimuuseumi näitusepääsmena