Roheline Laine: "Ehitame tuleviku heaks!" • Konverents "Roheline Laine"
Renoveerimislaine on hoos ning eesmärk kasvatada energiaefektiivsust püsib, sest aastaks 2050 peame märkimisväärse energiatarbimise vähendamiseks rekonstrueerima 141 000 hoonet. Hoonefond on Euroopas üks suurimaid energiatarbijaid, seega on hoonete rekonstrueerimisel oluline positiivne mõju energia säästule, millele kestliku arengu vaates keskenduma peame.
Kuidas jõuda leidlike, tehnoloogiliste ja praktiliste lahendusteni, mis aitavad meil kiiresti suuri muutusi ellu viia ning energiat säästes keskkonda hoida?
Rohelise Laine konverentsil jagame teadmisi kõigile, kes soovivad lahendada hoonete energiatõhususe vallas eesseisvaid väljakutseid. Konverentsi vältel jagavad praktikud kogemusi, kuidas saavutada senisest efektiivsem ressursikasutus kaasaegsetes elukeskkondades ning jõuda käegakatsutavate eesmärkideni.
Sündmus on suunatud ettevõtjatele ja juhtidele nii era- kui avalikus sektoris, kelle huviorbiidis on hoonete energiatõhususe saavutamine, tark ressursside kasutamine ehitusel ning ehitusmaterjalide tootmisel ning teadlik muutuste juhtimine ressursisäästu saavutamiseks.
Konverents on Sulle mõeldud, kui pakub huvi:
- Mida hoonete energiatõhususe saavutamiseks Euroopas ja Eestis eeskujulikult tehakse;
- Kuidas lahendada hoonete rekonstrueerimise ja energiasäästmise probleemi kiiremini ning leida võimalusi innovatsiooniks;
- Muutuste juhtimise strateegiaid ja kommunikatsiooni kestliku arengu edendamiseks;
- Valik praktilise sisuga töötubasid, milles keskendutakse tulevikuvisioonidele ning tänastele tegevustele, et roheline nägemus saaks reaalsuseks.
Konverentsile on oodatud kõik huvilised, eelkõige tööstuste esindajad, ehitusettevõtjad, projekteerijad, arhitektid, insenerid, erialaliidud, akadeemikud ja avaliku sektori osapooled, kelle missioon on innoveerida hoonete energiatõhususe maastikku, töötades välja nutikaid ja säästlikke lahendusi.
Tapahtuman aikataulu/kokoonpano
9.30 – 10.00 Registreerumine, tervitusamps ja kohv
10.00 – 10.20 Konverentsi avamine ja päevajuhi tervitus
Helen Anijalg, päevajuht
Sigrid Harjo, EISi juhatuse liige
10.15 – 10.45 Gellerup – From Disadvantaged Area to Attractive Neighborhood / Gellerup – mahajäänud piirkonnast atraktiivseks naabruskonnaks
Heidi Milan Bilenberg, Århusi linnaarhitekt ja linnaplaneerija
Aegunäinud piirkonna tänapäevaseks elukeskkonnaks muutmine võtab kaua aega, nõuab palju raha ja käib läbi hulga keerdkäike – linnaplaneerimine ja renoveerimine on vaid pool protsessist! Heidi Milan Bilenberg jagab Gellerupi arendamisel saadud õppetunde ja näiteid.
10.45 – 11.05 Krulli as a Resource / Krulli kui materjalipank (üle veebi)
Ole Storjohann, Taani arhitektuuribüroo Cobe arhitekt
Krulli kvartal on ajaloolisele tehasekompleksi territooriumile kasvav elu- ja töökeskkond. Arenduses pannakse olulist rõhku läbipaistvale ja andmepõhisele planeerimisele, läbimõeldud arhitektuursetele lahendustele ja terviklikule avaliku ruumile. Oluliseks väljakutseks on ajalooliste hoonete põimimine moodsate funktsioonidega ning lahtivõetavate hoonete materjalide ja elementide taasväärindamine.
11.05 – 11.30 Serial renovation – just a trend or the solution to meeting climate targets? / Tehaseline rekonstrueerimine – kas kõigest trend või lahendus kliimaeesmärkide saavutamiseks?
Knut Höller, Housing Initiative for Eastern Europe (IWO) asutajaliige ja tegevjuht
Avame tehaselise rekonstrueerimise tausta ja võimalusi, mis on viimas Saksamaad tänu hoonete seeriarekonstrueerimisele läbimurde saavutamiseni. Arutleme, kuidas see seondub Eestiga ning miks on Tallinn olnud hea eeskuju Saksamaale. Toome näiteid ning motivaatoreid, kuidas Saksamaa edulugu Eestis järgi teha.
11.30 – 12.15 Paneelarutelu: Renoveerimismaratonile hoogu juurde
Modereerib Helen Anijalg
Jarek Kurnitski, TTÜ professor, akadeemik
Annika Kadaja, Woodhouse Estonia tegevjuht
Tõnu Tuppits, EISi teisese toorme fookusvaldkonnajuht
* Paneelarutelu viiakse läbi Ruumilood podcasti salvestusena.
12.15 – 13.00 Lõunapaus
13.00 – 14:15 Töötoad
Valige endale sobiv töötuba:
Töötuba 1: Kus me elame ja oleme aastal 2040? (ainult kohapeal)
Läbiviija: Maarika Truu, Rohetiiger
Ehitatud ruum ja selle trendid – kuidas kujutleda tulevikku? Kui me 2040. aasta aprilli keskel oma värsket kommunaalarvet loeme, siis milliseid erinevusi leidub selles praeguse pildiga võrreldes? Kui kaugele oleme jõudnud renoveerimislainega ning millise elu– ja olemiskeskkonna see loob? Töötoas proovime visualiseerida elu– ja olemiskeskkonda, kuhu tahaksime jõuda, mis annaks meile motivatsiooni helgema tuleviku nimel pingutada.
Töötuba 2: Tuleviku tööstus aastal 2040 (ainult kohapeal)
Läbiviijad: Kädi Ristkok ja Carolin Aas, Eesti Rohetehnoloogia Liit
On üha selgem, et puhta ja konkurentsivõimelise majanduse alustalaks on ettevõtete vaheline sümbioos. Ühised investeeringud, hanked, innovatsioon ja (teiseste)ressursside jagamine vähendab kulusid ja loob uusi sissetuleku allikaid. Töötoas arutleme, kuidas tulevikus ettevõtted koostööd teevad ja mida selleks on täna vaja muuta. Tutvustame koostööformaate näidete põhjal.
14.15 – 14.35 Suhtlemispaus
14.35 – 15.00 Muutusvastasus - kas maailmavaade või aja märk?
Raul Rebane, meedia- ja kommunikatsiooniekspert
Miks on tänaste kliima ja energeetika valdkonna ohtude tunnetamine on niivõrd aeglane protsess? Raul Rebane arutleb, kas muutustele vastu seismine on osa inimloomusest või on see meie ajastu peegeldus.
15.00 – 15.30 Poliitikaguru paneelarutelu: Kuhu pöörab rohepööre?
Modereerib Tõnis Leht, politoloog
Erik Moora, ajakirjanik ja politoloog
Kaspar Oja, Eesti Vabariigi presidendi majandusnõunik, Eesti Panga vanemökonomist
* Paneelarutelu viiakse läbi Poliitikaguru podcasti salvestusena.
15.30 – 15.45 Konverentsi lõpetamine
15.45 – 17.00 Aeg suhtlemiseks ja muutusteks