"Tšellokontsert" kontserdisari

ERSO uus kontserdisari „Tšellokontsert“ toob neljal õhtul Estonia kontserdisaali lavale esmaklassilised tšellistid ning tunnustatud dirigendid. Sari algab septembris Kristiina Poska juhatusel, soleerib saksa tšellist Alban Gerhardt, kes toob ettekandele Edward Elgari tšellokontserdi. Gerhardti karjäär sai hoo sisse 1991. aastal, mil ta soleeris Berliini Filharmoonikute ees. Sellest ajast alates hinnatakse teda kui üht maailma kõige mitmekülgsemat tšellisti, keda iseloomustab tehniline meisterlikkus, sügav musikaalsus ja täitmatu kunstiline uudishimu. Gerhardt mängib 1710. aastal valminud Matteo Gofrilleri tšellol. Kontserdi avab Elis Halliku teos „Aegis“, mis on pühendatud Eesti Vabariigi 100. sünnipäevale ning kannab endas ideed kaitsvast kilbist. Õhtu teises pooles tuleb esitusele Jean Sibeliuse sümfoonia nr 2. Itaalias komponeeritud sümfoonia on süntees klassikalisest valgusest ja romantilisest tundeküllusest ning kujutab endast veelahet Sibeliuse muusikalises arengus.

Novembris soleerib ERSO ees orkestri tšellorühma kontsertmeister Theodor Sink. Mitmekülgse interpreedina tegutseb Sink nii solisti, kammermuusiku kui ka orkestrandina. ERSOs alustas ta tööd 2017. aastal, selle aja jooksul on ta regulaarselt orkestri ees ka soleerinud. Sel korral tuleb Olari Eltsi juhatusel ettekandele Henri Dutilleux’ tšellokontsert. Teose viis osa on inspireeritud Charles Baudelaire’i luulest ning seda peetakse oma žanris 20. sajandi üheks säravaimaks. Kontserdil on kavas veel 20. sajandi ühe mõjukaima helilooja Olivier Messiaeni noorpõlveteos „Unustatud ohvriannid“. Eesti esiettekandena kõlab möödunud aastal lahkunud soome helilooja Kaija Saariaho orkestriteos „Vista“. Samuti tuleb ettekandele Maurice Raveli armastatud orkestriteos, koreograafiline poeem  „Valss“. See on 20. sajandi apoteoos Viini valsile, valuline mälestus valsi hiilgeajast.

Kontserdisarja kolmas kontsert jõuab publikuni taas peadirigent Olari Eltsi juhatusel. Kontserdi solist on üks meie aja parimaid tšelliste Steven Isserlis. Oma tehnika ja muusikaalsuse poolest kogu maailmas tunnustatud Isserlis tegutseb nii solisti, kammermuusiku, kirjaniku kui ka saatejuhina. Ta esineb regulaarselt maailma parimate orkestrite ees ning andnud välja kümneid heliplaate. 1998. aastal omistati talle Briti impeeriumi ordu komandöri tiitel. Isserlis mängib 1726. aastast pärineval Stradivari tšellol. ERSOga tuleb sel kontserdil ettekandele Robert Schumanni tšellokontsert. Kontserdi avab Helena Tulve uudisteos. ERSO esituses esmakordselt kõlab ka prantsuse helilooja Lili Boulanger’ viimane orkestriteos „Kevadhommikust“. Kevadine meeleolu jätkub Robert Schumanni esimese sümfooniaga, milles võib „kevadet“ näha helilooja elus toimunud uue alguse sünonüümina.

„Tšellokontserdi“ sarja lõpetab hollandi tšellist Pieter Wispelwey. Ta tunneb end koduselt nii barokk- kui ka nüüdisaegse tšellomuusika esitamisel. Tema asjatundlikud stilistilised teadmised, originaalne ja sügav muusikaline mõtlemine ning fenomenaalne tehnika võimaldavad tal esitada tähelepanuväärseid tõlgendusi Bachist Brittenini. Wispelwey musitseerib nii kaasaegsel instrumendil kui ka barokktšellol. ERSOga esitab ta Joseph Haydni esimese tšellokontserdi. Orkestrit juhatab dirigent José Luis Gomez, kes on Tucsoni Sümfooniaorkestri peadirigent. Gomezi karjäär sai tuule tiibadesse 2010. aasta Georg Solti nimeliselt dirigentide konkursilt, misjärel töötas ta Paavo Järvi assistendina Frankfurdi Raadio Sümfooniaorkestri juures. Tema juhatusel esitab ERSO esamkordselt Louise Farrenci esimese avamängu. Samuti tuleb ettekandele Edward Elgari „Enigma-variatsioonid“, mis oli helilooja esimene ulatuslik puhtsümfooniline teos, omanäoline ja uudne lähenemine sellele pikkade traditsioonidega žanrile.


KONTSERDISARJANA OSTES VÕIDAD 25% ehk 1 pilet tasuta!

Lue lisää